NVO bijeenkomst: Ga en sta voor je vak: de rol van de supervisor van de gedragskundige
Docent: Carmen van Bussel
Systeemtheoretisch en narratief psychotherapeut, opleider, supervisor en staflid aan de Interactie-Academie vzw. te Antwerpen. Expertiseterreinen zijn werken met kinderen, jongeren, ouders en gezinnen in zorgwekkende omstandigheden en het werken met creatieve methodieken als het praten stokt. Zij publiceerde over deze thema’s en engageerde zich in meerdere projecten binnen dit veld. Zij is tevens erkend supervisor LVSC, Vaktherapie, NVRG, BVRGS en aan The Institute of Narrative Therapy (UK)
In de zomer van 2023 verscheen een video van Carmen bij CCE Podium met de titel: “Ga en sta voor je vak: de rol van de gedragskundige bij probleemgedrag”.
Carmen deelt in deze presentatie haar ervaringen in de samenwerking met collega-gedragswetenschappers, in situaties waar gedrag van cliënten als zeer complex ervaren wordt. Ze bespreekt de bescheidenheid van de jonge gedragswetenschappers, die voort lijkt te komen uit onzekerheid over en onderschatting van de eigen kennis en kunde. In dit CCE Podium schetst zij haar ideeën over hoe houvast gevonden kan worden, en tegelijkertijd de onzekerheid meer op waarde geschat mag worden.
Inhoud bijeenkomst
In deze supervisorenbijeenkomst gaan we onderzoeken op welke manier supervisoren, al dan niet bewust, met de onzekerheden in het werk omgaan, en hoe zij hun supervisanten daarin ondersteunen en helpen groeien.
Actuele publicaties over onze professionele identiteit, verdragen van niet-weten en ‘De kracht van machteloosheid’ worden vervolgens gebruikt om de deelnemers te laten reflecteren over hun eigen overtuigingen, gedachten en keuzes die hun werk als supervisor beïnvloeden.
- Manon Ruijters: https://goodworkcompany.nl/wp-content/uploads/2020/04/Whitepaper-Professionele-identiteit-januari-2020-online.pdf
- Flip Jan van Oenen: Verdragen. Over de hulp helpt-mythe, Uitgeverij Boom, 2025
- Andries Baart: https://portal.coutinho.nl/fileadmin/user_upload/documenten/shop/Het_kunnen_uithouden_Andries_Baart_december_2024.pdf
Programma
09.30-09.45 Introductie
09.45-10.00 Terugblik op video CCE Podium door Carmen
Thema’s:
• Bescheidenheid
• Onzekerheid verdragen
• Visie, behulpzame theorieën en methodisch werken
• Parallel-proces bij supervisoren
10.00-10.30 Reflectie deelnemers: Wat is je bijgebleven van de video van CCE Podium?
Wat herken je
• Bij jezelf en
• Bij je supervisanten?
• Wat doe je hier (nu) mee?
Terugkoppeling plenair door Carmen
10.30-10.45 Pauze
10.45-11.15 Nieuwe/Verdiepende inzichten door Carmen
• Professionele identiteit
• Verdragen
• De kracht van machteloosheid
> Valkuil van hulpverlening en de wens/verwachting van maakbaarheid
11.15-11.45 Toepassing van deze inzichten/visies in je taak als supervisor
Wat herken je
• Bij jezelf en
• Bij je supervisanten?
• Waar ga en sta jij voor in je vak?
• Wat gaat je supervisant daarvan morgen als eerste merken aan jou?
11.45-12.00 Verzamelen van geleerde lessen plenair door Carmen
12.00 Afsluiting door Carmen
Voorbereiding
Van de deelnemers wordt verwacht dat ze vooraf de video van CCE Podium gezien hebben.
Doelgroep: NVO supervisoren
Lisette de Jong
Accreditatie wordt aangevraagd.
20 juni 2025, 7:30 uur - 10:00 uur
Deze activiteit is alleen voor NVO Leden
Deze activiteit wordt exclusief voor NVO leden aangeboden.
Ben je lid? Dan kun je inloggen om de registratie te vervolgen